Velký swingový orchestr (VSO) je amatérský soubor působící pod patronací Kulturního centra v České Třebové. U jeho vzniku (1980) stál dirigent Stanislav Vosyka a jazzově orientovaní hudebníci z širokého okolí České Třebové, Litomyšle, Svitav, Ústí nad Orlicí, Chocně, Letohradu, Lanškrouna a Hradce Králové. Významnou pomocí pro orchestr byla v jeho začátcích, i později, lektorská činnost členů Orchestru Gustava Broma, (Josef Audes, Mojmír Bártek a Jaromír Hnilička). Orchestr se zaměřil na interpretaci výhradně instrumentálních swingových skladeb ve stylu orchestru Glenna Millera. Hned první koncerty vzbudily u publika v České Třebové velkou odezvu a orchestr si získal radu příznivců.
V roce 2000 vystřídal Stanislava Vosyku za dirigentským pultkem „na záskok“ jeden z členů orchestru saxofonista Milan Špičák (v souvislosti se zhoršeným zdravotním stavem Stanislava Vosyky). Do repertoáru byly postupně zařazovány i vokální skladby a ke spolupráci byli zváni profesionální zpěváci: Marta Kubišová, Karel Hála, Jitka Zelenková, Laďa Kerndl, Jitka Molavcová, Kateřina Brožová a další. V poslední době se rozvinula spolupráce s výbornými interprety jazzové hudby Janem Smigmatorem a Dashou. Jejich společné vystoupení s VSO měli posluchači možnost navštívit i v Litomyšli.
Významnými hosty Velkého swingového orchestru byli také někteří vynikající instrumentalisté. Kromě již jmenovaných „Bromovců“ to byl např. klarinetista prof. Jiří Hlaváč, trombonista Josef Bažík Pavelka, violoncellistka Alžběta Poukarová a houslový virtuos Jaroslav Svěcený. VSO několikrát vystupoval v zahraničí, zejména v partnerských městech. Nejprve to bylo v holandských městech Assen a Roden (1997), později v Agrate Brianza v Itálii a v polském městě Olawa.
I přes občasné zájezdy do zahraničí nebo měst pardubického regionu zůstává domovskou scénou Česká Třebová, kde má VSO své věrné posluchače, kteří pravidelně beze zbytku zaplňují hlediště velkého sálu Kulturního centra Česká Třebová.